وبلاگ فرتک

مقایسه CMS اختصاصی با عمومی

open-source-vs-proprietary-

در حال حاضر CMSهای زیادی در سطح وب وجود دارند که به صورت Opensource در دسترس همگان میباشند. از جمله Joomla,Wordpress,drupal,…

این سیستم ها به صورت رایگان هستند و هیچ هزینه ای ندارند ، ولی با این حال شرکت های طراحی سایت زیادی هستند که این سیستم ها را بعنوان محصول خود و باقیمت بالا به مشتریان خود به فروش میرسانند. عده زیادی از طراحان سایت Freelance نیز وجود دارند که با اخذ هزین های پایین (50 تا 500 هزارتومان) اقدام به ارائه سایت با این سیستم ها مینمایند.

اما در مقابل شرکت های بزرگ و معتبر طراحی سایت با سرمایه گذاری در این زمینه و تشکیل تیم تخصصی اقدام به طراحی CMS اختصاصی با برند خود نموده و به مشتریانشان ارائه مینمایند. لذا هزینه سیستم اختصاصی در مقایسه با سیستم های عمومی بالاتر میباشد. اما جدا از بحث هزینه، مزایای فراوانی سیستم های اختاصی در مقایسه با سیستم های عمومی دارند که در ادامه به آن اشاره میشود:

 1. صرفه جویی در زمان ایجاد و بروزرسانی وب سایتها
 2. پشتیبانی مطمئن تر: در هنگام استفاده از نرم افزارهای آماده هیچ تضمین زمانی برای حل مشکل شما وجود ندارد و حتی ممکن است مشکل شما لاینحل بماند. ولی در حالت اختصاصی در اسرع وقت به مشکل شما رسیدگی میشود. یک لابراتور طراحی و توسعه وب به صورت 365*12*7*24 به شما خدمات پشتیبانی ارائه میکند و مشکلات موجود را در سریعترین زمان ممکن برطرف میکند.
 3. انعطافپذیری بیشتر: در نرم افزارهای آماده، این شما نیستید که تعیین کننده امکانات باشید و فقط از امکانات موجود استفاده میکنید ولی در حالت اختصاصی یک تیم قوی، مجری فرامین شما هستند.
 4. امنیت بالاتر وبسایت: در نرم افزارهای آماده، بدلیل وجود باز بودن سورس نرم افزارهای آماده، هکرها مهمترین بخش امنیتی وب سایت شما که همان ساختار کلی سایت میباشد می دانند. همچنین از باگ های سیستم شما مطلع هستند. هرگاه یک باگ امنیتی در نرم افزار آماده ایجاد شود حتی در سریعترین حالت اگر تیم برنامه نویسی مربوطه اقدام به رفع باگ کند و شما هم در خوش بینانه ترین حالت در اسرع وقت آپدیت امنیتی مربوطه را نصب کنید، حداقل در بازه زمانی 1ماهه سایت شما در معرض خطر میباشد. حال بماند اگر شما از موضوع بی اطلاع بمانید. جدا از اینکه یک نفر همیشه باید مراقب به روز رسانی ها باشد، سایت شما همواره در معرض کشف باگهای جدید توسط هزاران هکر میباشد که به سورس سایت شما دسترسی دارند. در حالت برنامه نویسی اختصاصی بدلیل بسته بودن کد و در دسترس نبودن آن شما یک گام بسیار مهم و اساسی در حفظ امنیت سایت خود برداشته اید.
 5. شما می دانید و می بینید چه چیزی را خریداری می نمایید: بر اساس نیازتان هزینه میکنید و وجود ماژول های اضافه شما را سردرگم نمیکند. در نتیجه مدیریت سایت، ساده تر و کارآمدتر میشود.
 6. سیستم اختصاصی: تولید نرم افزار اختصاصی از A تاZ  در طی 8 سال صورت گرفته است و فارسی شده نرم افزارهای آماده خارجی نمی باشد، لذا معایب و محدودیتهایی همچون امکان سفارشی سازی ، توسعه ، پشتیبانی و ملاحظات حفاظتی ( که از عمده دغدغه ها و خواسته های اکثر مشتریان می باشد) را ندارد و می تواند به عنوان بستری مناسب و مطمئن برای یک فعالیت بلند مدت مورد استفاده قرار گیرد.
 7. توسعه درآینده: نیازهای شما با گذشت زمان تغییر میکند. تکنولوژی ها نیز هر هروز جدیدتر و پیشرفته تر میشوند. در حالت برنامه نویسی اختصاصی هیچگاه نگران توسعه در آینده نخواهید بود.
 8. استفاده از آخرین تکنولوژی های روز: سیستم های نرم افزاری اختصاصی به صورت مرتب با آخرین تکنولوژی های روز، به روز رسانی شده و تیم R&D   به صورت اختصاصی وظیفه به روز آوری زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری را بعهده دارد.
 9. مجتمع بودن خدمات: در حالت برنامه نویسی اختصاصی علاوه بر ارائه خدمات طراحی و نرم افزاری، زیرساخت سخت افزاری هاستینگ شما (ثبت دامین، هاستینگ اشتراکی، سرور مجازی، سرور اختصاصی، پهنای باند، میل سرور و…) به صورت متمرکز ارائه میشود.
 10. آپتایم: در حالت اختصاصی بالاترین آپتایم ممکن برای سایت شما تضمین میشود.
 11. آموزش: نگران به روزرسانی سایت خود نباشید. هر تعداد ساعت که خواستید آموزش ببینید یا هرجا به مشکل برخورد کردید، کارشناسان ما حلال مشکلات شما خواهند بود.

نتیجه گیری:

اگر شما وبسایت کوچکی دارید و می خواهید آن را در منزل مدیریت نماید و امنیت آن برایتان ضروری نیست، استفاده از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا مناسب است، اما اگر قصد داشتن وبسایتی اختصاصی دارید که بتوانید آن را بدانگونه که مدنظرتان است طراحی نمایید، باید قطعا از سیستم های مدیریت محتوای اختصاصی استفاده نمایید.

شما می توانید در سیستم های مدیریت محتوای اختصاصی موارد مورد نظر خود را سفارش دهید تا برای شما برنامه نویسی اختصاصی انجام گیرد.

می توانید سیستم های مالی، اداری، مدیریت پرسنل، خرید و فروش، پیامک و … را نیز جزئی از موارد مدیریت محتوای سایت خود داشته باشید تا علاوه بر مدیریت وبسایت خود، از این سیستم به عنوان یک سیستم جامع جهت مدیریت تمامی امور شرکت و گروه خود استفاده نمایید.

۳ comments

یک × دو =

  • بله، سی ام اس آماده با وردپرس قابل قیاس نیست. وردپرس اسکریپت قدرتمندی است که تعداد زیادی سایت نیز با آن راه اندازی شده است. وبلاگ فعلی نیز با وردپرس راه اندازی شده است. اما موضوع این نوشته در خصوص راه اندازی سایت های بیزینسی میباشد و سعی شده بدون تعصب و جهت گیری باشد.

  • Interesting post Nishant I did laugh when I read the blog address on college desks, unfortunately when I was at college internet was just being born. I do agree though that tagging people on Facebook and dropping links in comments are extremely annoying and look very unpsrfesrional.Faboizio recently posted..